Bloggworkshop 5 september 2016

Bloggen som medium

SAOL: www.svenskaakademien.se/ordlista

Wikipedia: http://sv.wikipedia.org/wiki/Blogg

Marco Arment: http://www.marco.org/2014/11/01/short-form-blogging

Forskarbloggar: vad och varför?

Kathleen Fitzpatrick, ”The Unpopular”, Planned Obsolescence 7 juli 2012, http://www.plannedobsolescence.net/blog/the-unpopular/

Ted McCormick, ”Social Media and the Serious Academic”, Memorious 26 augusti 2016, https://memoriousblog.wordpress.com/2016/08/26/social-media-and-the-serious-academic/

Åsa M. Larsson, Ting och tankar: http://tingotankar.blogspot.se – ”Lilla vetenskapsbloggskolan”

Pat Thomson and Inger Mewburn, ”Why do academics blog? It’s not for public outreach, research shows”, The Guardian 2 december 2013, http://www.theguardian.com/higher-education-network/blog/2013/dec/02/why-do-academics-blog-research

Sara Kjellberg, ”Forskarbloggar: Vetenskaplig kommunikation och kunskapsproduktion i bloggosfären” (2010), http://www.lu.se/lup/publication/1664543

Kathleen Fitzpatrick, ”Blogs as Serialized Scholarship”, Planned Obsolescence 12 juli 2012, http://www.plannedobsolescence.net/blogs-as-serialized-scholarship/

Jessica Parland-von Essen and Kenneth Nyberg, Historia i en digital värld: http://digihist.se/

Jason Heppler, ”What I’ve Learned as an Academic Blogger”, Jason Heppler 11 juli 2012, http://jasonheppler.org/2012/07/11/what-i-learned-as-an-academic-blogger/

(Andra) exempel på forskarbloggar

Ida Östenberg, Julia Caesarhttp://idaostenberg.com

Ulf Bjereld: http://ulfbjereld.blogspot.se

Charlotte Vainio, Hit och dit och tillbaka igenhttp://charlottehitochdit.wordpress.com

Claes Carlsson-Klauzner, Med öga för historiahttp://historia-cck.blogspot.se

Mary Beard, A Don’s Life: http://timesonline.typepad.com

Kenneth Nyberg, Tidens skiften: http://kennethnyberg.org/

Johan Kärnfelt och Gustav Holmberg, Amatörastronomins historiahttps://amatorastronomi.wordpress.com

Alla länkar kontrollerade den 29 augusti 2016.

En reaktion på “Bloggworkshop 5 september 2016

  1. Pingback: Digital humaniora, uppgift 1: Reflektioner kring akademiskt bloggande | Arvidssons uppgifter

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *